Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Yonca Lodi Biyografisi
Yonca Lodi Biyografisi

Yonca Lodi

Adi Soyadi: Yonca Lodi
Doğum Tarihi: 17.09.1974
Doğum Yeri: İstanbul
Meslekler: Müzisyen

Çocukluğu ve ilk Yılları
İstanbul doğumlu olan Yonca Lodi’nin çocukluğunun büyük bir kısmı Beşiktaş’ta geçmiştir. İlk ve Ortaokulu yine bu semtte bitiren sanatçı kariyerinin temelini lise yıllarında müzikle ilgilenmesi ve yönelişiyle başladı. Okul orkestrasıyla çeşitli yarışma ve konserlere katıldı, lise 2. sınıfta Çağdaş Müzik Merkezi’ne kaydoldu.

İki yıl süreyle, İstanbul Devlet Opera ve Balesi solistlerinden Mine Mater ve Timur Selçuk’tan şan, solfej ve armoni dersleri alarak, 1992 yılında yetenek sınavını birinci olarak geçmiş, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Opera-Şan Bölümünde eğitimine devam etmiştir. Prof.Dr.Güzin Gürel, Yekta Kara, Selçuk Uraz gibi hocalarla şan, solfej, piyano, armoni, sahne ve mim çalıştı.

1993’te arkadaşlarıyla kurduğu müzik grubuyla profesyonel olarak sanat hayatında yerini almaya başlayan Lodi, 1996 yılında Sony Müzik ile albüm anlaşması imzalayarak 1999 yılı Mayıs ayında, kendi adıyla ilk albümünü çıkarmıştır. 1999 yılı Kasım ayında, Metin Altıoklar’ın Asansör filminde, başrol oyuncularından Mustafa Uğurlu ile Budur Abi adlı parçayı seslendirmiştir. 2000 yılı Eylül ayında, Yavuz Bingöl’ün Üşüdüm Biraz albümünde yer alan Aşar Gidersin adlı parçasında düet yapmıştır.

Sanatçı kariyerinde önemli bir yere sahip olan 2001 yılı Kasım ayında çıkardığı, Aşkta ve Ayrılıkta albümü Sony Müzik etiketiyle piyasaya çıkan Lodi, bu albümden ilk klibini Yunan sanatçı George Alkeos’a ait olan Anlatma adlı parçasına çekmiştir. Albümde Sezen Aksu’nun eski bir parçası olan Büklüm Büklüm’ü yeniden yorumlamıştır.

2007 – Günümüze Arası
Ana maddeler: Yolumu Bulurum ve Milat (albüm)
Sanatçının 2007 yılı Ocak ayında çıkan albümünün adı “Yolumu Bulurum”dur. Yonca Lodi, Melih Kibar’la da çalışmıştır. 2008 Nisan ayında, Aysel Gürel’in anısına çıkan Çınar Vol. 1 albümünde Yalan Gibi adlı parçayı seslendirmiştir. 2007 yılında yayınladığı “Yolumu Bulurum” adlı albümü sonrasında dijital platformlarda yayınladığı “Yeter” adlı söz ve müzikleri Sezen Aksu’ya ait teklisi ile müzik kariyerine devam eden sanatçı Kasım ayına yeni şarkısı kliplendirdiği “Emanet” ile girmiştir.

Emanet
Söz yazarı Zeki Güngör’ün En özel şarkılarımdan biri ‘Emanet’ ve bu şarkıyı gözüm kapalı Yonca’ma ‘Emanet’ ettim. Onu bir ömür hak ettiği gibi taşıyacağına eminim, Yonca bu camiadaki en vefalı dostlardan biri ve en özel seslerden biridir. İyi ki tanışmışız onunla.[2] diyerek Yonca Lodi’ye verdiği “Emanet” şarkısı, Lodi tarafından Milat albümünde ve ayrıca tekli olarak seslendirilmiştir. Tekli dijital platformda yayınlanmıştır.

Albümleri
1999 – Yonca Lodi
2011 – Aşkta ve Ayrılıkta
2007 – Yolumu Bulurum
2010 – Milat

Teklileri
2008 – Yeter
2009 – Emanet
2011 – Tenden Tene
2012: Ton Farkı

Liste Başarılari
Düştüysek Kalkarız
Milat

BİLGİLER
tarafından 14 Mart 2015 - 21:20 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 129 kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
Yorum yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Resime Tıkla İstek Yap
Sohbet
Top 10
Kategoriler
Resime Tıkla Bizi Takip Et
Etiket Bulutu (Tags)
Günün Sözü

Online Ziyaretçi
!--OnlineZiyaretci kodu baslangici-->
Sitemiz Hakkında!

websohbet.gen.tr son olarak itibari ile güncellenmiştir.