Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Yıldız Tilbe Biyorgrafisi
Yıldız Tilbe Biyorgrafisi

Yıldız Tilbe Biyorgrafisi
Yildiz Tilbe

Yıldız Tilbe

Doğum Adı: Yıldız Tilbe
Doğum Tarihi: 16.07.1966
Doğum Yeri: İzmir
Meslek: Şarkıcı,Besteci,Söz yazarı
Tarzi: Arabesk,Pop,Halk müziği

Yaşamı
Yıldız Tilbe, 16.07.1966 İzmir Gültepe, Konak semtinde gecekondu mahallesinde doğmuş, büyümüş olan Yıldız Tilbe ailesinin altı çocuğundan en küçüğüdür. Yengeç burcudur. Ailesi içinde Yadigar takma adıyla hitap edilmiştir. Annesinin adı Altun Tilbe, babasının adı Ali Tilbe’dir. Tilbe’nin kendi sözleriyle; babası Ağrı’lı bir Sünni Kürt, annesi ise Tunceli’li bir Alevi Zazadır. Babası Ali Tilbe mevsimlik işçiydi. Fabrikalarda çuval indirip kaldırarak ailesinin geçimini sağlamaya çalışıyordu. Annesi ise küçük bir bakkal işletiyordu. Orta ikinci sınıfta okuduğu Mustafa Rahmi Balaban Okulu’nda eğitimini bırakmak zorunda kalmıştır. Çocukluğunda düğünlerde şarkı söylemeye başlamıştır.
Annesi ile birlikte gittiği bir düğünde performansını sergiler, babası Yıldız Tilbe’nin sesini duyar ve duruma sinirlenerek Yıldız Tilbe’yi zorla eve götürür. Babası Yıldız Tilbe’nin şarkı söylemesini hiç istememiştir. Buna karşın annesi onu şarkı söylemesi için hep desteklemiştir. Yıldız Tilbe çok küçük yaşlardan beri şarkı söylemeye başlamıştır. Mahallede arkadaşları ile oyun oynarken, evde temizlik yaparken, çalışırken sürekli şarkılar söylerdi. Geçim sıkıntısından dolayı tezgahtarlık, ütücülük, bebek bakıcılığı gibi işlerde çalışmıştır. Yıldız Tilbe babasının kendisine baskı uyguladığını düşünerek 18 yaşına 12 gün kala evlenmiştir. Ailesi bu evliliğe karşı çıkmasına rağmen Yıldız Tilbe evliliğinden kısa bir süre sonra “Sezen Burçin” adında bir kız çocuğu dünyaya getirmiştir. Yıldız Tilbe genç yaşta anne olmasını “Ben evin en küçük çocuğuydum, genç anne oldum. Çocuğumla beraber büyüdük” diyerek dile getirmiştir. Zamanla Yıldız Tilbe’nin evliliğinde yolunda gitmeyen şeyler yaşanmaya başlamış ve Yıldız Tilbe 5 yıl evli kaldığı Güngör Karahan isimli eşinden ayrılmıştır. Bu süreçte kızını okutabilmek ve ailesine bakabilmek için İzmir’de çeşitli gece kulüplerinde şarkıcılık yapmaya başlamıştır.

İlk Sahne Deneyimi
Sahneye ilk olarak 1990 yılında Cengiz Özşeker’in patronu olduğu Pırlanta Pavyonu’nda başlamıştır. Burada ünlenen Yıldız Tilbe gecede 5-6 kulüpte şarkı söylemeye başlamıştır. Babasının Yıldız Tilbe’yi tanımaması için sahne adı olarak “Gülen Yıldız, Hazal Tutku” gibi isimleri kullanmış fakat bir gün gazete fotoğrafının çıkmasıyla deşifre olmuştur. Bir yıl içinde İzmir’in en tanınan ve sevilen sesi olmuş, şöhreti İzmir dışına yayılmaya başlamıştır. 1991 yılının sonlarında Sezen Aksu, Yıldız Tilbe’nin şöhretini duyup kendisini dinlemeye gelmiş ve vokalistlik teklif etmiştir. İki sanatçı yanışmış, Yıldız Tilbe vokalistlik teklifini kabul ederek İstanbul’a gelerek, Sezen Aksu’nun evine taşınmıştır. 9 ay Sezen Aksu’ya konserlerinde ve albümlerinde vokal yapmıştır. Sezen Aksu ile yolları ayrıldıktan sonra İstanbul’un gece kulüplerinde şarkı söylemeye başlamıştır. Bu sırada Cem Özer’in “Laf Lafı Açıyor” isimli programında solistlik teklifi almış ve bir süre programın solisti olarak şarkı söylemiş ve şöhret olmuştur. Bu programda kazandığı şöhret ile albüm teklifleri alarak 1994 yılının yazında “Delikanlım” isimli albümü ile büyük ses getirmiş ve aniden Türkiye’nin en önemli söz yazarları ve yorumcularından birisi olmuştur. Bu yıllarda bir çok sanatçıya hit olan şarkılar vermiş, vokaller yapmıştır.

Esrar Kullanımı
1996 yılında narkotik şube tarafından sanatçının evine yapılan baskında bir miktar esrar bulunmuş ve Yıldız Tilbe üç gün gözaltında tutulmuş ardından serbest bırakılmıştır. Esrardan kurtulmak için Balıklı Rum Hastanesinde bir süre tedavi görmüştür. Aynı yıl çıkardığı “Aşkperest” albümü beklenen ilgiyi görmemiştir. 90’lı yılların sonlarında İstanbul, Bursa ve Eskişehir’de çeşitli gece kulüplerinde çalışmaya başlamıştır. 2001 yılında çıkardığı “Gülüm” isimli albümü ile yıldızı yeniden parlamaya başlamıştır. Ve 2002 yılında çıkardığı “Haberi Olsun” isimli albümü ilgi toplamıştır.
2003 yılında yayınladığı “Yürü Anca Gidersin” isimli albümdeki her şarkı hit olmuştur. Sanatçılık hayatı boyunca bir çok ödül alan Yıldız Tilbe, günümüzde hala en başarılı bestecilerden ve yorumculardan birisi olarak görülmektedir.
2004 yılında Yıldız Tilbe rahim kanseri hastalığına yakalanmış bir süre Ankara Hacettepe Tıp Fakültesi’nde tedavi görmüş ve ameliyat olmuştur. Yıldız Tilbe, hastalığını o dönemde yaşadığı ayrılık acısına bağlamış ve şöyle demiştir.
“Bunu ailem dışında kimseye söylemedim. Çok şükür ki daha önceden çocuğum olmuş. Yoksa bu durum beni yıpratabilirdi. Hastalığı dönemimde büyük bir aşk yaşadım, çok aşıktım. Sadece onu düşünüyordum. Sürekli aklımdaydı. İnsanın bir derdi olunca o vücudunda bir sorun olarak çıkabiliyor. Hastalandıktan sonra kendisini tamamen unuttum. Şimdi her şeyin o kadar kafaya takılmaya değer olmadığını, gereksiz şeylerle üzülmemem gerektiğini öğrendim.

Şarkıları
Yazdığı şarkılarda hüzün, aşk ve ayrılık konularını edinmiş olan Yıldız Tilbe şarkıları ve bestelerinde romantik konuları işlemiştir. Aşk temasını şarkılarında imgesel olarak, güçlü bir dil ile anlatmıştır.
Yıldız Tilbe’nin albümlerinde seslendirdiği kendisine ait besteleri dışında birçok sanatçıya verdiği onlarca bestesi vardır. Sanatçının 1994 yılından 2005 yılına kadar yayınladığı toplamda dokuz albümünde yer alan şarkılarda bu temaları görmek mümkündür. Sanatçı kariyeri süresince 2004 yılında bir ilk olarak “Yıldız’dan Türküler” adlı albümünde seçme türkülere, 2009 yılında ise “Aşk İnsanı Değiştirir” albümünde arabesk ve halk müziklerine yer vermiştir. Şarkılarında günümüzde daha sade bir dil kullanmaktadır. Tarz olarak pop ile başlamış ve repertuvarını genişleterek arabesk, halk müziği ve sanat müziği formlarını da kullanmıştır.

Albümleri
1994- Delikanlım
1995- Dillere Destan
1996- Aşkperest
1998- Salla Gitsin Dertlerini
2001- Gülüm
2002- Haberi Olsun
2003- Yürü Anca Gidersin
2004- Yıldız’dan Türküler
2004- Sevdiğime Hiç Pişman Olmadım
2005- Papatya Baharı
2006- Tanıdım Seni
2008- Güzel
2009- Aşk İnsanı Değiştirir
2010- Hastayım Sana
2011- Oynama

Ödülleri

1994- Yılın Keşfi
1995- En iyi pop kadın
2002- En Çok Satan Albüm
2003- Yılın En Çok Satan
2003- Yılın Sanatçısı
2003- En iyi pop kadın
2003- Yılın Şarkısı
2003- Yılın Albümü
2005- Bir adet Altın ödülü
2004- En iyi pop kadın
2004- En çok satan albüm
2005- Bir adet Altın ödülü
2005- Türk Halk Müziği kadın
2005- En İyi Arabesk, Fantazi kadın sanatçı
2005- En iyi Türk Pop Müziği kadın solisti
2006- En iyi sanatçı
2007- Bir adet Altın ödülü
2011- En iyi sanatçı ödülü
2011- Yılın sanatçısı ödülü
2011- Yılın Kadın Sanatçısı

BİLGİLER
tarafından 04 Ekim 2014 - 17:57 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 194 kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
Yorum yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Resime Tıkla İstek Yap
Sohbet
Top 10
Kategoriler
Resime Tıkla Bizi Takip Et
Etiket Bulutu (Tags)
Günün Sözü

Online Ziyaretçi
!--OnlineZiyaretci kodu baslangici-->
Sitemiz Hakkında!

websohbet.gen.tr son olarak itibari ile güncellenmiştir.