Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Sezen Aksu Biyografisi
Sezen Aksu Biyografisi

Sezen Aksu

Sezen Aksu : Kimdir dendiğinde akla ilk gelen hepimizin anılarını süsleyen ve mutlaka kendimizden bir şeyler bulduğumuz o güzel eserleri seslendiren ve besteleyen Gönüllerin sultanı hangimiz o güzel eserleri dinlerken kendimizden geçmeyiz ilk günden bu güne hala bize yeni eserlerler ve unutulmaz nağmeleri sunan bu büyük sanatçıyı keyifle dinlemeliyiz . Hemen hemen her yaştaki

dinleyicisine eserleri ile ulaşabilen ve gönüllerde taht kuran sanatçımız.Bize göre yaşayan efsane Türk pop Müziğinin en büyük isimlerinden,birisi olan,şarkıcı,şarkı sözü yazarı ve bestecidir.
Doğum Tarihi: 13.Temmuz 1954
Doğum Yeri: Sarayköy,Denizli
Burcu: Yengeç

Sezen Aksu’nun gerçek adı (Fatma Sezen Yıldırım) Ziraat fakültesindeki öğrenimi yarım bırakan ünlü sanatçı profesyonel şarkıcılığa başlamıştır. 1970 yılının ortalarında ‘Kaybolan Yıllar’ ve ‘Gölge Etme’ gibi şarkılarla yıldızı parlayan ünlü sanatçı şarkılarının pek çoğunu kendi besteledi 1979 yılında sinema oyunculuğun-uda deneyen’Minik Şerce’ ‘Bin Yıl Önce Bin Yıl Sonra’ adlı Müzikallerde,de ‘Sen Ağlama’’Geri Dön’’Dağlar Dağlar’ şarkılarla ününü perçinledi ‘Git’ Kasetiyle de zirvedeki yerini yerini alan sanatçı Türk pop müziğinin en güçlü seslerinden olan ünlü sanatçı’Aşkın Nur Yengi’’Sertap Erener ’’Levent Yüksel’’Yıldız Tilbe’ gibi bir zamanlar vokalistliğini yapmış gençleri de Türk pop Müziğine kazandırdı. 1975 yılında ilk 45 liğini çıkaran sanatçı (music) adet 45lik,(3) adet sinğle ve( 27) Albüme imza atarak (15) e yakın albümde de konuk sanatçı olarak yer aldı.Ayrıca (40) a yakın derleme albümde eserlerine yer verilmiştir. Şarkıları (100)ü aşkın sanatçı tarafından seslendirilmiştir (2006) yılında şarkı sözleri (Eksik Şiir) adlı kitapta toplanmıştır.(1978) yılında ‘Serçe’ Albümü yayınlanan Sezen Aksu Yönetmenliğini Atıf Yılmazın yaptığı Minik serçe filmiyle Bulut Aras’la baş rolü paylaşmıştır.(1981)de Adile Naşit,Şener Şen, ve’ Sezen Aksu Aile Gazinosu ‘(1986)yılında ‘Bin Yıl Önce Bin Yıl Sonra’ müzikallerde rol alması sanatçının unutulmaz çalışmalarından’dır.Eserlerinden pek çoğu kendine ait olan ünlü sanatçı hayat duruşu ve felsefesini dinleyicileri ile paylaşabilen ve bu nedenle kendine ait sarsılmaz bir kitle oluşturabilen nadir sanatçılarımızdan biridir. Dışarı çıkarken bile şeklinden doğallığından ödün veren insana insanlığını, ilk olarak sesiyle yeniden hatırlattı en doğal hallerimiz şairliğe varan şarkı sözleri ve besteleri ile tek beden olan sanatçı öte yandan merhameti ve vicdan ters düşen her gerçeğin karşında yerini alarak hayranlık uyandıran kitleleri arkasına muazzam bir cesarete dönüştürdüğü. Gün geldi Cumartesi Anneleri için gün geldi ‘Türkiye Şarkıları ‘ söyleyip birlikteliğimiz duyulsun diye çabaladı. Kız çocuklarının okula gönderilmesi yönünde uzun süredir yürütülen ancak toplumda yerini bulamayan ‘Kardelenler’ eğitim kampanyasını, (2005) yılında aynı ismi taşıyan albümü ve Türkiye Genelindeki konserleri ile gündeme taşıdı.defalarca ‘Yılın En İyi Sanatçı Ödülüne’ sahip olan Sezen Aksu (20) den fazla ülkede (1500)ün üstünde verdiği konserlerle sevenleri ile buluştu.(1983) yılında da Eurovision denemeside olan sanatçı Ali Kocatepe’ye ait ‘Heyamola adlı eseri Coşkun Demirle ile seslendirdi.(1984)ve (1985) yılındada Eurovision macerasi devam etti.
Evlilikleri : 1 evliliği :Hasan Yüksektepe ile evlendi kısa süre sonrada boşandı.
2. evliliği: 1974 yılında kasım ayında Ali Ebğin Aksu ile evlendi
3. evliliği: 10 Temmuz 1981 tarihinde Sinan Özer ile İstanbul’da evlendi ve aynı yıl oğlu Mithat Can 11 kasım 1981 yılında doğdu 1983 yılında da boşandı.
4.evliliği: 1993 yılında gazeteci Ahmet Utlu ile evlenen sanatçı 1997 yılında da boşandı.
Albümleri:
Allahaısmarladık-Serce-Sevgilerimle-Ağlamak Güzeldir-Firuze-Sen Ağlama-Git-Sezen Aksu88-Sezen Aksu söylüyor-Gülümse-Delikızın Türküsü-Işık doğudan yükselir-Düş Bahçleri- Düğün ve Cenaze- Adı Bende Saklı-Deli Veren-Şarkı Söylemek Lazım-Yaz Bitmeden- Bahane- Bahane Remix-Deniz Yıldızı- Yürüyorum Düş Bahçelerin’de –Öptüm-Öptüm Remix- Kayıp Şehir.

ÖDÜLLERİ:
1995 –KRAL TV Video müzik ödülleri ,Yekta okur özel ödülü
2003-MÜ-YAP Müzik Ödülleri ,Yılın en çok satan albümü ödülleri
2004-MÜ-YAP Müzik Ödülleri, Yılın en çok satan albümü ödülleri
2005- POPSAV ödülleri, en iyi sanatçı ödülleri
2005-Altın Kelebek 2005 TV Yıldızları Yarışması, En iyi Türk Pop Müziği kadın solisti
2006- MÜ-YAP Müzik Ödülleri iki adet Diamond ödülü, Yılın en çok satan albümü ödülü
2007- Powertürk Müzik Ödülleri, En iyi Türk Pop Müziği kadın solist
2008- İZTO, “ İzmir Şehri Katkı Ödülü” İzmir’e katkı ödülü
2009- MÜ-YAP Müzik Ödülleri, MÜ-YAP özel ödülü
2012- Kral TV Video Müzik Ödülleri, En iyi klip ödülleri

FİLMLERİ
1979- Minik Serçe
1981- Sezen Aksu aile gazinosu adlı müzikali
1983- Neşeli Kuklalar
1986- Bin Yıl Önce Bin Yıl Sonra Müzikali
1990- Büyük Yalnızlık
2012- Max maceraları; kralın doğuşu (seslendirme)

BİLGİLER
tarafından 21 Nisan 2015 - 22:12 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 54 kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
Yorum yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Resime Tıkla İstek Yap
Sohbet
Top 10
Kategoriler
Resime Tıkla Bizi Takip Et
Etiket Bulutu (Tags)
Günün Sözü

Online Ziyaretçi
!--OnlineZiyaretci kodu baslangici-->
Sitemiz Hakkında!

websohbet.gen.tr son olarak itibari ile güncellenmiştir.