Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Samsun – Kaz Tirit Tarifi
Samsun – Kaz Tirit Tarifi

Samsun yöresinin meşhur yemeği Kaz Tiridi (Kaz Asması) kebabı ve lezzetine doyum olmayan pilavı nasıl yapılır ?

Bu yemeğin birden fazla adı vardır; Tirit, Kaz Pilavı, Kaz Asması… Kaz Pilavı (Asması) Samsun’a özgü bir pilavdır. Kaz etinin haşlanmasıyla elde edilen su ile pişiriliyor ve kaz eti parçalarıyla servis ediliyor.

Peki Kaz Pilavı Nasıl Yapılır? – Kaz Pilavı Tarifi

Samsun’a ait en güzel sohbet ve muhabbet yemeklerinden biridir kaz pilavı (asması) .Gecelerde toplanılır muhabbetler koyulaşır.

Bir taraftan kaz hazırlanır, bir taraftan saz ve söz. Tıpkı sıra geceleri gibi koyu bir muhabbet başlar ta ki kaz yenmeye hazır oluncaya kadar. Şimdi bir bakalım kaz asma nasıl yapılıyor;

Kaz kesilir. Kuru olarak yolunur.(Derinin zedelenmemesi ve yağın dışarı akmaması için)içi temizlemeden mevsim kışsa dışarıda, soğuk değilse buzdolabına konularak yağın donması sağlanır. Donan kaz dıştan kepekle yıkanır ve içi çıkarılarak temizlenir. İçi dışı tuzlanarak suyunun akması için bir yerde asılı bekletilir.Artık kaz pişirmeye hazır hale getirilmiş demektir.

Evlerde bulunan bacalarda özel delikler vardır. Buraya kaz boynundan asılı vaziyette yerleştirilir. Ocak çaprazlama odunların çatılması ile tutuşturulur. Her tarafın iyice pişirilmesi için arada döndürülür. Akan yağların toplanması için tepside yerleştirilebilir. Kor haline gelen ateşin etkisiyle kaz iyice pişer kazın rengi kırmızılaşır ve derisi çıtır çıtır olur. Artık kaz pişmiş demektir. Tepside toplanan yağlar üzerine sürülür.Kalan yağlar iyice yakılarak daha sonra kullanılabilir. Pişen kaz parçalanarak yenir. Kaz asmanın en lezzetli yenilmesi pişirilecek bulgur pilavının üzerine etlerin dökülmesi ve yufka ekmeği ile yenmesidir.

Kaz asması ilimizin özel olarak kaz beslenen köylerinde kış aylarında sohbet ve davet yemeklerinin başında gelir.

Uzun kış gecelerinde Kaz tiriti yemek için özellikle Havza’ya gidilebilir. Görüntüler bile işte kaz asma ancak bu kadar güzel olabilir dedirtiyor insana…

Afiyet Olsun =))

BİLGİLER
tarafından 21 Ocak 2013 - 17:38 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 132 kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
Yorum yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Resime Tıkla İstek Yap
Sohbet
Top 10
Kategoriler
Resime Tıkla Bizi Takip Et
Etiket Bulutu (Tags)
Günün Sözü

Online Ziyaretçi
!--OnlineZiyaretci kodu baslangici-->
Sitemiz Hakkında!

websohbet.gen.tr son olarak itibari ile güncellenmiştir.