Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Sağlikli Baharatlar

baharat

Baharatlar yemeğe apayrı bir tat katsalar da onların en güzel hatta en iyi özelliklerinden birisi de sağlığa son derece faydalı olmalarıdır. bu konu için tüm litaretürler arandı ve bilhassa Hasankaleli (Erzurumun Pasinler ilçesi) İbrahim Hakkı Hz. Marifetname adlı eserini baş tacı olarak kullandık. Bu kitabın en büyük özelliklerinden birisi de inanır mısınız, hala güncelliğini korumasıdır. Hatta piyasada dolaşan bir çok insanın kendi fikirleri gibi ortaya koyduğu bitkisel özelliklerin hepsinin buradan kopya olduğunu belirtebiliriz.

Biberiye: son yapılan araştırmada Japon bilimadamları biberiyede bulunan karnosik asit, Alzheimer başta olmak üzere Parkinson hastalıklarına karşı beyni koruyor. bu önemli asit biberiyede yeterince mevcut.

Kekik: Sadece 1 çay kaşığı kadar keki tüketmek vücudun günlük demir ihtiyacının beşte birini karşılayabiliyor. Bol bol tüketiniz bu değerli baharatı.

Kırmızı Biber: İngiliz bilimadamlarının yapmış olduğu araştırmaya göre; acı tadı veren kapsaisin maddesinin yağ yakımını hızlandırdığını ve tok hissettirdiğini saptadı. Kırmızı biber özellikle bağışıklık sistemine enfeksiyonlarla mücadelede de önemli destek oluyor.

Maydanoz: Maydanoz yaprakları şeker hastalığına karşı olan savaşta değerli bir ilaç hükmü gördüğünü söylemeliyiz başta. Ayriyeten kalp ve damar sağlığını koruyor.

Rezene: Açlığı bastırma özelliğiyle bilinen rezene, araştırmalara göre ayriyeten tansiyonu dengeleme konusunda önemli bir rol oynuyor. Ve ayrıca sindirim için bir nimet.

Tarçın: Yapılan son araştırmalara göre tarçının kandaki ani şeker oynamalarının önüne geçerek iki saat sonra tekrar acıkmayı önlediği görülmüştür. Tarçın baharatının ayrıca kan dolaşımını hızlandırıcı bir etkisi de mevcuttur.

Nane: Taze nane yaprakları sindirime yardımcı oluyor. ve herkesin rahatsız olacağı bağırsaklardaki gazlarını absorbe ediyor.

Not: istediğiniz bir baharat varsa yorum kısmında veya facebook, twitterdan soracağınız sorulara yardımcı olunacaktır. Ve bu içeriği gün geçtikçe doldurmaya devam edeceğiz.

BİLGİLER
tarafından 18 Kasım 2015 - 23:52 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 166 kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
Yorum yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Resime Tıkla İstek Yap
Sohbet
Top 10
Kategoriler
Resime Tıkla Bizi Takip Et
Etiket Bulutu (Tags)
Günün Sözü

Online Ziyaretçi
!--OnlineZiyaretci kodu baslangici-->
Sitemiz Hakkında!

websohbet.gen.tr son olarak itibari ile güncellenmiştir.