Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Kurban Bayramı öncesi sağlık

Kurban Bayramı öncesi sağlık

 

Trabzon Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Yazıcı: “Hayvan ve hayvansal ürünlerden gelebilecek tehlikelerin ortadan kaldırılması için kesilen hayvanın sağlıklı olması önemlidir”

 

Trabzon Bölgesi  Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Sebahattin Yazıcı, hayvan ve hayvansal ürünlerden gelebilecek tehlikelerin ortadan kaldırılması için kesilen hayvanın sağlıklı olmasının önemli olduğu bildirildi.

 

Yazıcı,  yaptığı yazılı açıklamada, Kurban Bayramı’na kısa bir süre kaldığını ve hayvan hareketlerinde artışın başladığını belirtti.

 

Hayvan hareketlerindeki artışın giderek daha da hızlanacağını ifade eden Yazıcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Hayvan hareketleri hayvanların bir ülkeden diğerine, bölgeden diğer bölgelere, ilden ile, ilçeden ilçeye, köyden köye şeklinde olmaktadır. İnsanların hastalanmasına sebep etkenlerin yüzde 61’i hayvansal kökenlidir. Bunun yanında insan sağlığı açısından gıdaların ortaya koyduğu riskin de yüzde 90’ı hayvansal kökenli gıdalardan kaynaklanmaktadır. Hayvan ve hayvansal ürünlerden gelebilecek tehlikelerin ortadan kaldırılması için kesilen hayvanın sağlıklı olması önemlidir.”

 

Yazıcı, bulaşıcı hayvan hastalıklarında kurbanla yayılımın fazla olduğunu da vurgulayarak, kurbanlıkların sağlık açısından kurban pazarından alınması gerektiğini anlattı.

 

Sağlıklı hayvanı kesmenin ve denetimi yapılan hayvanları kurban pazarından almanın en doğru seçenek olduğuna dikkati çeken Yazıcı, kurbanlık alırken dikkat edilecek hususları ise şöyle sıralandırdı:

 

“Veteriner Sağlık Raporu ile büyükbaş hayvanlar için pasaport,  küçükbaş hayvanlar için nakil belgesi olmayan, küpesi bulunmayan, çok zayıf olan, gebe olan, yeni doğum yapmış olan, çok genç ve etleri olgunlaşmamış olan, kılları karışık ve mat halde olan, bakışları ve dış görünümü canlı olmayan, salya ve gözde akıntısı bulunan, pis kokulu ishali olan, öksürük, nefes darlığı, pis kokulu burun akıntısı olan, çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız olan, yara, şişlik ve ödemi olan, cinsiyet organları ve memede kötü kokulu akıntısı olan hayvanların kurbanlık olarak alınmaması gerekiyor.  Bunların yanında şüphe edilen bir durumda en yakın veteriner hekime müracaat edilerek detaylı bilgiler alınmalıdır.”

 

BİLGİLER
tarafından 25 Eylül 2014 - 12:17 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 134 kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
Yorum yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Resime Tıkla İstek Yap
Sohbet
Top 10
Kategoriler
Resime Tıkla Bizi Takip Et
Etiket Bulutu (Tags)
Günün Sözü

Online Ziyaretçi
!--OnlineZiyaretci kodu baslangici-->
Sitemiz Hakkında!

websohbet.gen.tr son olarak itibari ile güncellenmiştir.