Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Ev Erişte Nasıl Muhafaza Edilir?
Ev Erişte Nasıl Muhafaza Edilir?

 

Trakya’ya özgü bir yemek olarak bilinen ancak yurdumuzun her köşesindeki eve giren ve tadı ile de herkesin sevdiği bir yemek olan erişte, aslında bir ev makarnasıdır. Özellikle kış aylarında yapılan ve ev makarnası yerini tutan erişte, bazı yörelerde ev makarnası ya da kesme olarak da bilinmektedir. Hamurundaki süt ve köy yumurtası ile kendine has bir lezzeti olan erişte aynı zamanda oldukça besleyici özelliği bulunmaktadır. Eriştenin yanında ise her zaman turşu ya da ekşimik yenmesi tavsiye edilmektedir.

Başta Trakya’da olmak üzere çok sevilen bir yemek olan eriştenin yapımı için ise günler önceden hazırlıklar başlamaktadır. Un, tuz ve yumurtanın karıştırılarak kıvamlı bir hamurun elde edilmesi sonrasında kalın kalın kesilerek oluşan erişte, sadece ev makarnası olarak değil salataların içerisinde de kullanılan bir malzeme olarak da kullanılmaktadır. Eriştenin makarnası ve salatası haricinde bir de çorbası yapılmaktadır.

Çok sayıda yumurtanın kullandığı eriştenin her zaman saklanması ve taze kalması gerekmektedir. Peki ama lezzeti ile ünlü erişte nasıl muhafaza edilir? Ya da tadını korumak adına lezzetli bir şekilde nasıl hazırlanır?

Bir tür makarna olarak kabul edilen erişte, saklama koşulları açısından da makarnaya benzemektedir. Bu yüzden de makarnaları saklama koşulları nasıl ise erişte de aynı şekilde saklanabilmektedir. Oldukça kolay bir saklaması bulunan erişte için en elverişli yardımcı malzemede torbalar olarak bilinmektedir. Özellikle de bezden hazırlanmış torbalar eriştenin daha sağlıklı ve uzun süre kalmasını sağlamaktadır.

Aslında erişte nasıl muhafaza edilir? sorusunun kesin cevabı bez torbalardan da geçmektedir. Bir diğer saklama yöntemi de cam kavanozlardır. Lezzetli bir şekilde nasıl hazırlanır? gibi soruların çözüm yolu ise tabi kişinin el lezzetinden geçmekte ve kullandığı malzemeler ile de önem taşımaktadır.

BİLGİLER
tarafından 26 Şubat 2016 - 22:48 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 411 kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
Yorum yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Resime Tıkla İstek Yap
Sohbet
Top 10
Kategoriler
Resime Tıkla Bizi Takip Et
Etiket Bulutu (Tags)
Günün Sözü

Online Ziyaretçi
!--OnlineZiyaretci kodu baslangici-->
Sitemiz Hakkında!

websohbet.gen.tr son olarak itibari ile güncellenmiştir.