Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Demet Sağıroğlu Biyografisi
Demet Sağıroğlu Biyografisi

Demet Sağıroğlu

Adi Soyadi: Demet Sağıroğlu
Dogum Tarihi: 05.12.1968
Dogum Yeri: Erzurum
Meslek: Sanatçı
Tarzlar: Pop Müzik

Hayati
Demet Sağıroğlu, 05.12.1968 Erzurum`da dünyaya geldi. Mühendis Necmi bey ve öğretmen Leyla hanımın ilk kızları olarak Erzurum’da dünyaya geldi. İlk, orta, lise eğitimini Ankara’da sürdürdükten sonra Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümünde 1988 yılında eğitim görmeye başladı. Ancak aynı üniversitenin şan bölümünde açılan sınavda birinci olunca Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi-Şan Bölümü’ne burslu olarak geçiş yaptı. Demet Sağıroğlu daha sonra İTÜ Devlet Konservatuarı TSM Şan Bölümünde de eğitim aldı.

Kayahan ile Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Elemeleri’ne katılmak için arkadaşlarıyla birlikte hazırladıkları şarkıyı dinletmek için gittiklerinde tanışmış ve bu sayede Kayahan’ın dikkatini çekmiştir. 1989 yılında Türkiye’yi Eurovision Şarkı Yarışmasında temsil eden Kayahan’ın Ve Melankoli isimli şarkısında vokal yapmasıyla profesyonel müzik yaşamı başlamış ve uzun yıllar Kayahan’la çalışmıştır.
1990 yılında, yine Kayahan ile birlikte seslendirdikleri Gözlerinin Hapsindeyim ile Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Elemelerinde birinci oldular ve Türkiye’yi Zagrep’de temsil ettiler.
1993 te sözlerini Şehrazat’ın yazdığı, Selçuk Başar’ın bestesi olan Harman isimli şarkı ile katıldığı Pop Show Şarkı Yarışmasında ikinci olan Demet Sağıroğlu, Kayahan’ın kendisine albüm yapılması için henüz erken olduğunu söylemesinden sonra kendi kanatlarıyla uçmaya karar vermiştir.

1994 yılının Eylül ayında aranjörlüğünü Uzay Heparının, prodüktörlüğünü Şehrazat’ın yaptığı ve albüme adını da veren Kınalı Bebek ile büyük başarı yakaladı. Albümde sözü ya da müziği kendisine ait olan Arnavut Kaldırımı, Hazan Mevsimi, Yadigar, Gönlünce Yaşa gibi şarkılara da yer veren Demet Sağıroğlu ilk albümüyle Türk Pop Müzik Dünyasında kalıcı olacağının sinyalini vermiş ve parçaları Türk Pop Müziğinin unutulmaz eserleri arasına girmiştir. Klipleriyle görsellik üzerine yeni bir dönem başlatmıştır. Kınalı bebek usa MTV’ de yayınlanmış, Arnavut kaldırımı ise MCM’de en iyi klipler dalında Türkiye’ye 3. kazandırmıştır.

Demet Sağıroğlu ; 1996 yılının Haziran ayında Şikayetim Var adlı ikinci albümünü, 1998 Temmuz ayında Sımsıcak adlı üçüncü albümünü, 2000 yılının Eylül ayında Papatya Falları adlı dördüncü albümünü, 2004 yılının Temmuz ayında Korkum Yok adlı son albümünü çıkardı. 2009 yılında Silkelen isimli maxi single albümü piyasaya çıktı.

Demet Sağıroğlu  Zeki Müren için bir demet yasemen müzikalinde Belgin Doruk’u canlandırdı.Nilgün adlı televizyon dizisinde rol aldı. Birçok compilation albümüne sesiyle destek verdi.
1996 ‘da Atilla Özdemiroğlu ile Ağır Roman, 1999 Erkin Aslan’la Asansör, 2007′ ise Fazıl Say ile İyi Seneler Londra, en son 2009’un aralık ayında vizyona giren, bestesi Melih Kibar’a, sözleri kendisine ait Adını Sen Koy filmlerinin müziklerin de yer aldı.

Albümleri
1994 – Kınalı Bebek
1996 – Şikayetim Var
1998 – Sımsıcak
2000 – Papatya Falları
2004 – Korkum Yok
2009 – Silkelen Single
2012 – Hiç Özlemedin Mi?

BİLGİLER
tarafından 14 Mart 2015 - 21:56 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 100 kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
Yorum yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Resime Tıkla İstek Yap
Sohbet
Top 10
Kategoriler
Resime Tıkla Bizi Takip Et
Etiket Bulutu (Tags)
Günün Sözü

Online Ziyaretçi
!--OnlineZiyaretci kodu baslangici-->
Sitemiz Hakkında!

websohbet.gen.tr son olarak itibari ile güncellenmiştir.