Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Bu Oyuncak Ortalığı Karıştırdı
Bu Oyuncak Ortalığı Karıştırdı

Avusturya’daki Türk dernekleri, Lego’nun geçtiğimiz yıllarda piyasaya çıkardığı “Star Wars” serisindeki Jabba’nın sarayının İstanbul’daki Ayasofya Camii’ne benzediğini söyleyerek tepki gösterdi.

Jabba, ünlü bilim kurgu serisi Star Wars’un (Yıldız Savaşları) “Return of the Jedi” bölümünde serinin sevilen karakterlerinden Han Solo’yu tutsak alan, Prenses Leia’yı sarayında köle olarak çalıştıran çamur topu benzeri bir kötü karakter.

Avusturya Türk Kültür Cemiyeti, söz konusu Lego setinde Jabba’nın kubbeli ve kuleli bir bina olarak tasarlanan sarayının Aya Sofya’ya ve Beyrut’taki bir başka camiye benzediğini öne sürdü.

“JABBA NARGİLE İÇİYOR”
Cemiyetin açıklamasında ayrıca saray oyuncağıyla birlikte verilen aksesuar oyuncaklara da tepki gösterilerek, “Terörist Jabba the Hutt nargile içip kurbanlarını öldürmekten hoşlanıyor. Jabba’nın çirkin fiziğinin ve bütün manzaranın Asyalılar ve Doğuluları hilekar ve suçlu karakterler olarak göstermeye yönelik bir ırkçı önyargı ve vülger imalarla dolu olduğu ortada” denildi.

Ailelere, “Avrupa’daki farklı kültürlerin barış içinde birlikte yaşaması” modeline karşı duran “savaş oyuncakları ya da ayrımcılık oyuncakları” almamaları da tavsiye edilen açıklamada, Lego’ya karşı hukuki işlem başlatılmasının planlandığı da ifade edildi.

Lego Halkla İlişkiler Direktörü Katharina Sasse ise Jabba’nın Sarayı ile cami arasında bir benzerlik olmadığını belirterek, “Ürünümüzde herhangi bir binaya, kişiye ya da söz konusu camiye gönderme yoktur. Ürünümüzün Türk toplumunda yanlış yorumlamalara yol açmasından üzgünüz. Ancak bu oyuncağı tasarlarken sadece Star Wars metinlerine gönderme yaptık” dedi.

BİLGİLER
tarafından 24 Ocak 2013 - 11:49 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 139 kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
Yorum yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Resime Tıkla İstek Yap
Sohbet
Top 10
Kategoriler
Resime Tıkla Bizi Takip Et
Etiket Bulutu (Tags)
Günün Sözü

Online Ziyaretçi
!--OnlineZiyaretci kodu baslangici-->
Sitemiz Hakkında!

websohbet.gen.tr son olarak itibari ile güncellenmiştir.