Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Balıkesir Efsanesi
Balıkesir Efsanesi

Balıkesir Efsanesi 

Balıkesir Efsanesi

Tarihçilere göre Balıkesir  adı, Bizans imparatoru Hadrianus’un av partilerinde kullanmak için yaptırdığı  Paleo Kastro (Eski Hisar) sözcüğünden kaynaklanmaktadır. Tarihî bir gerçekliği  de bulunan bu ad, daha sonra halk etimolojisi sayesinde değişik rivayet ve  yorumlara da konu teşkil etmiştir. Biz bu rivayetlerden birkaçını kısaca  anlatmak istiyoruz.

Balıkesir adı daha çok bal, balık, kesir ve hisar kelimeleri üzerinde yapılan  oynamalarla izah edilmektedir. Bir rivayete göre Balıkesir’in adı eskiden Balık  Hisar şeklindeymiş. Buradaki balık sözü Eski  Türkçe‘de şehir, kale veya saray  anlamı taşımaktaymış. Kale Şehri anlamını veren bu rivayete göre bu ad, XI.  yüzyıldan sonra kullanılmaz olmuştur. Gerçekten de Orta Asya’da Beşbalık gibi  bazı Uygur devrine ait yer isimlerinde balık kelimesinin şehir anlamında  kullanıldığı dikkati çekmektedir.

 

Diğer bir rivayete göre ise Balıkesir adı, balı kesir, yani balı çok, bol  anlamındaki söz grubundan gelmektedir. Buna göre Balıkesir’in balının bol ve  lezzetli oluşu bu adı almasına sebep olmuştur.

Başka bir rivayet ise Balıkesir’in ilk kurulduğu yıllarda buraya gelen bir  yabancının iyi muamele görmemesi üzerine balı keser, yani hatır, gönül tanımaz  adını verdiği şeklindedir. Buna göre bal, Arapça’da hatır, gönül anlamını  taşımaktadır.

Bunların dışında bölgede bir süre hakim olan İran hükümdarı Balı Kisra veya  civardaki Yılanlı Dağ’ın eski adı olan Balcea ya da Pelecas’ın Balıkesir adının  ilk şekli olduğu ileri sürülmektedir. Fakat bunlar uzak ihtimaller olarak  değerlendirilmektedir.

Bütün bu rivayetler içinde en mantıklı olan, buraya yerleşen  Türk oymaklarının  Orta Asya hatıralarını canlı tutmak için koymuş olabilecekleri Balık Hisar  adıdır.

İlimizin Balıkesir dışında tarihte daha çok anılan bir adı daha vardır. Bu ad  yörede bir süre hakim olan Karesioğulları Beyliği’nin kurucusu Karasi Bey’den  kaynaklanan Karesi adıdır. İlimiz gerek beylik, gerekse  Osmanlı sancaklığı  döneminde daha çok bu adla anılmıştır. Bir rivayete göre de Karesi beyinin  oturduğu kaleye Beylik Hisar adı verildiği için bu ad değişerek bugünkü  Balıkesir şeklini almış olduğu söylenir.

BİLGİLER
tarafından 02 Mart 2013 - 03:46 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 172 kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
Yorum yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Resime Tıkla İstek Yap
Sohbet
Top 10
Kategoriler
Resime Tıkla Bizi Takip Et
Etiket Bulutu (Tags)
Günün Sözü

Online Ziyaretçi
!--OnlineZiyaretci kodu baslangici-->
Sitemiz Hakkında!

websohbet.gen.tr son olarak itibari ile güncellenmiştir.